Užgavėnės yra tradicinė šventė švenčiama visoje Lietuvoje, kurios metu pažymime žiemos pabaigą ir pasisveikiname su pavasariu. Tai taip pat yra paskutinė diena prieš prasidedant krikščioniškam gavėnios pasninko laikotarpiui. Ši energijos kupina šventė apima unikalius papročius, simbolinius ritualus ir bendruomenines šventes.
Užgavėnės Lietuvoje
Morės deginimas: pagrindinė šventės ašis – Morės, spalvingos „manekenės“, simbolizuojančios žiemą, deginimas, kuris simbolizuoja žiemos pralaimėjimą.
Lašininio ir Kanapinio mūšis: Vyksta simbolinė dvikova tarp Lašininio („riebusis“, simbolizuojantis žiemą) ir Kanapinio („liesasis“, simbolizuojantis pavasarį). Rezultatas vertinamas kaip prognozė ateinančiam sezonui – ar jis bus „riebus“, ar „liesas“.
Kaukės ir kostiumai: Dalyviai dėvi įmantrias kaukes, vaizduojančias velnius, raganas, gyvūnus ir kitus personažus. Šie kostiumai yra festivalio gyvos atmosferos pagrindas.
Blynai: Blynai yra firminis patiekalas, simbolizuojantis saulę ir šilumą.
Muzika ir šokiai: Liaudiška muzika, šokiai ir žaidimai yra neatsiejama Užgavėnių švenčių dalis, dažnai lydima triukšmingų procesijų, skirtų „pažadinti“ gamtą iš žiemos miego.

Žiemos palydėjimo šventės kitose šalyse
Ar žinojote, kad Užgavėnės švenčiamos ne tik Lietuvoje? Taip, Užgavėnės (Mardi Gras) švenčiamos daugelyje kitų pasaulio šalių, tačiau skirtingais pavadinimais ir unikaliomis vietinėmis tradicijomis. Kol Lietuvos Užgavėnės orientuojasi į atsisveikinimą su žiema ir pasisveikinimu su pavasariu deginant Morę ar stebint Lašininio ir Kanapinio mūšį, kitos šalys Užgavėnes švenčia kiek kitaip.
Jungtinės Amerikos Valstijos: Užgavėnės yra labai populiaros Naujajame Orleane, Luizianoje. Jos apima paradus, kaukėtus kamuolius ir ikonišką karaliaus pyragą. Kiti JAV miestai, tokie kaip Mobile, Alabama ir Galvestonas, Teksasas, taip pat rengia tokias šventes.
Brazilija: Rio de Žaneiro karnavalas yra didžiausias pasaulyje, kuriame vyksta sambos paradai su įmantriais kostiumais. Žygiuojama skambant būgnams plevėsuojant didelėms pripūstomis figūromis.
Prancūzija: Nicoje karnavalas apima papier-mâché pripūstas įvairias figūras ir milžiniškas lėles.
Vokietija: Užgavėnės žinomos kaip Karneval arba Fastnacht. Šios šventės metu, kaip ir daugelyje kitų šalių, vyksta paradai tokiuose miestuose kaip Kelnas, Maincas ir Diuseldorfas.
Italija: Venecijos karnavalas garsėja savo kaukėmis ir istorinėmis šaknimis. Kiti miestai, tokie kaip Ivrea, rengia unikalius renginius. Vienas iš populiariausių renginių – „Apelsinų mūšis“.
Kanada: Kvebeko žiemos karnavalas yra vienas didžiausių žiemos festivalių visame pasaulyje, kuriame gausu ledo skulptūrų, vyksta įvairūs paradai, o lankytojai turi galimybę aplankyti įspūdingus ledo rūmus.
Kolumbija: Barranquilla karnavalas yra keturių dienų šventė su muzika, šokiu ir kultūriniais pasirodymais švenčiama nuo kovo 1 d. iki kovo 4 d.. Tai yra vienas iš didžiausių ir svarbiausių kultūrinių renginių Kolumbijoje.
Visos šios skirtingų šalių šventės kupinos išskirtinių kostiumų bei paradų atrodo panašios, tačiau kiekviena iš jų atspindi skirtingų regionų kultūrinę įvairovę.